BASIN AÇIKLAMASI: ALTIN SEKTÖRÜNDE DÜNYADA ENDER ÜLKELERDEN BİRİ KONUMUNDAYIZ

                                                                                       

Yatırım bekleyen yeni projelerin devreye girmesiyle ülkemizin yıllık altın üretimi, önümüzdeki yıllarda 50 tonun üstüne çıkacaktır.

ODTÜ öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ayhan Erler 1997 yılında yaptığı modelleme çalışmasında Türkiye’de 6 bin 500 ton metal altın potansiyelinin olduğunu bilimsel yöntemlerle ortaya koydu.

Halen bu potansiyelin sadece 382 tonunun ekonomiye kazandırabildik. Güncel altın fiyatları dikkate alındığında ise 1500 ton daha üretilebilir rezerv olarak tespit edilmiş durumda. Önümüzdeki süreçte ise mevcut ekonomik koşullar altında geriye kalan yaklaşık 4 bin 700 ton potansiyel kaynağın belirlenmesi kapsamında gerçekleştirilecek arama geliştirme çalışmaları için yaklaşık 10 milyar dolar risk sermayesine gereksinim duyulacaktır.

Prof. Erler o günlerde Türkiye’de tek başına 100 ton altın rezervine sahip maden yatakların olabileceğini ifade etmişti. Kışladağ Altın Madeni bu bilimsel çalışmadan sonra bulunmuştur ki bu Sayın Erler’in görüşünü kanıtlar niteliktedir. Bu çalışmaya göre Güney Afrika’dan sonra dünyada altın potansiyeli en yüksek ikinci ülkeyiz.

Bu güne kadar sektöre 6 milyar dolarlık yatırım yapıldı

Altın madeni üretimi yapılan 18 işletmenin arama, geliştirme, inşaat ve benzeri süreçleri göz önüne alındığında bugüne kadar altın madenciliğinde 6 milyar dolarlık yatırım yapıldı. Bu sayede 13 bin 200 kişiye doğrudan istihdam sağlandı ve bu topraklardan çıkartılan altının karşılığında devlete 76 ton altına eşdeğer vergi ödenmiştir.

Dünyadaki 90 maden çeşidinden 70’i Türkiye’de bulunmaktadır. Bu 70 çeşit madenin büyük çoğunluğu hali hazırdaki yaklaşık 8 bin maden işletmesinde ekonomiye kazandırılırken bunun sadece 18’i altın madenidir. Toplam 18 altın madeninin 3 tanesinde doğrudan altın üretilmemekte, altın diğer minerallerin yanında yan ürün olarak elde edilmektedir.

Türkiye altın potansiyeli yüksek bir ülke. Uluslararası standartlarda altın üretimi yapan işletmelere ve altın rafinerilerine sahibiz. Borsa İstanbul’da altının alım-satım ve ithalatını yöneten Kıymetli Madenler Piyasamız ve çok güçlü bir mücevher sektörümüz var. Altın madenciliğini, altın rafinasyonunu, mücevherat tasarımı ve işçiliğini ve pazarlamacılığın her aşamasını uluslararası standartlarda yapabilecek yüzlerce uzman yetişmiştir. Türkiye altın sektöründe ham maddeden nihai ürüne kadar üretim basamaklarının hepsini başarı ile tamamlamış dünyada ender ülkelerden birisi konumundadır.

Hem tarımın hem de madenciliğin bir arada yapılabileceği kanıtlandı

Madenciliğin geçici bir faaliyet olduğu hep göz ardı edilmektedir.Maden bittikten sonra maden sahası rehabilite edilerek yeniden doğaya kazandırılmaktadır. Kötü örneklerin yanında ülkemizde çok güzel uygulamalar da bulunmaktadır. Bunun en güzel örneklerinden biri yıllardır medyanın gündeminden düşmeyen Bergama Altın Madenidir. Bergama’da maden biten yerler rehabilite edilerek doğaya yeniden kazandırıldı. Binlerce zeytin ve çam ağacı dikildi. Maden sahası 20 yılda eskisinden daha fazla yeşil hale getirildi. Aynı şekilde İzmir’de Efemçukuru Altın Madeni sahasının etrafı modern üzüm bağlarına dönüştürülerek hem tarımın hem de madenciliğin bir arada yapılabileceği kanıtlanmıştır.

Mehmet Yılmaz

Altın Madencileri Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı 

08.05.2021