Altına hücum durmuyor! Kuyumcular taleplere yetişemeyince…

 13/03/2024 KARAR

https://www.karar.com/ekonomi-haberleri/altina-hucum-durmuyor-kuyumcular-taleplere-yetisemeyince

Altın fiyatları son zamanlarda artarken, altın talebindeki artış da arz- talep dengesini bozdu. İstanbul Kuyumcular Odası’ndan edinilen bilgilere göre, elinde ziynet altını kalmayan birçok kuyumcu son günlerde alım taleplerini karşılayamadı. Darphaneler çift vardiya çalışıyor.

Altın taleplerindeki artış üzerine harekete geçen İstanbul Kuyumcular Odası, Darphane yönetimi ile bir araya geldi. Oda Başkanı Mustafa Atayık, Darphane’nin hafta sonu fazla mesai yaptığını, pazartesiden itibaren de çift vardiyaya geçtiğini söyledi.

Ekonomim’den Yener Karadeniz’in haberine göre; Atayık, Haziran ayında Kartal’daki fabrikanın devreye alınmasıyla kuyumcuların tüm altın talepleri karşılanabilecek dedi.

ALTIN TALEPLERİNDEKİ ARTIŞIN SEBEPLERİ ŞUNLAR

-Gram altın fiyatları ons altın fiyatlarının artması ile 2 bin 200 TL sınırını aşarak rekor kırdı.

-Vatandaşlar altınını bozdurmuyor.

-Altın ithalatına konulan kota uygulaması

-TL ve Kur Korumalı Mevduat’tan kaçan vatandaşlar altın alımına yöneliyor.

Kapalıçarşı’da dükkanı olan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk de altın talebindeki artışı doğruladı. Yıldırımtürk, geçen haftaya göre talepte önemli oranda artış yaşandığını ve işlemlerin büyük çoğunluğunun altın alımı yönünde gerçekleştiğini söyledi.

Yıldırımtürk, Ramazan sonrası piyasanın kendini bulacağını ve altın fiyatlarında bir düzelme beklenmediğini de sözlerine ekledi. Önümüzdeki dönemde altın talebinin artmaya devam etmesi bekleniyor.