Parasının Değerini Korumak İsteyenler Altına Koştu Kuyumcularda Altın Kalmadı

Halk TV 13 Mart 2024 Çarşamba

https://halktv.com.tr/ekonomi/herkes-altina-kostu-kuyumcularda-altin-kalmadi-814614h

Altın talebindeki güçlü artış, arz-talep dengesini bozarak birçok kuyumcunun elinde ziynet altını bulamamasına neden oldu. İstanbul Kuyumcular Odası, bu duruma çözüm bulmak amacıyla Darphane yönetimiyle bir araya geldi. Oda Başkanı Mustafa Atayık, Darphane’nin fazla mesai yaparak hafta sonu çalıştığını ve pazartesiden itibaren çift vardiyaya geçtiğini açıkladı.

Altın fiyatlarındaki artışın fiziki altın talebine yansıdığı ve birçok kuyumcunun altın bulamadığı belirtiliyor. İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık, Darphane’nin bu sorunun farkında olduğunu ve geçici çözümler üretmek amacıyla hafta sonu fazla mesai yaptığını, pazartesiden itibaren de çift vardiyaya geçtiğini ifade etti.

Altın fiyatlarındaki artışın, gram altın fiyatlarını 2.200 TL sınırını aşarak rekor kırdığı ve talebin arttığı vurgulanıyor. İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Atayık, talep artışının özellikle yatırım ürünlerine yoğunlaştığını ve bu durumun Darphane üretimine de yansıdığını söylüyor.

Altın ithalatına konulan kota uygulamasının da talepteki artışta etkili olduğu belirtiliyor. Atayık, vatandaşların altınlarını bozdurmak yerine Darphane basımı sarrafiye ürünlere yönelmesinin altın arzında sıkıntı yaşanmasına neden olduğunu ifade ediyor.

Kapalıçarşı’daki dükkan sahibi Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, geçen hafta arzın sıkıntılı olduğunu ve talebin yüksek olduğunu belirtiyor. Talepteki artışın önemli oranda olduğunu söyleyen Yıldırımtürk, Darphane’nin ürettiği Cumhuriyet altını ve çeyrek altınların henüz vitrinlere konulamadığını ifade ediyor.